Kontuzje: Skręcenie czy zwichnięcie?

Od dzis team 4basket.pl powiększył się o nową osobę. Jest nią licencjonowana fizjoterapeutka sportowa, która rozpocznie cykl artykułów poswięconych kontuzjom i rehabilitacji, po to abyscie mogli zadbac o swoje zdrowie i cieszyc sie grą przez wiele lat.

Koszykówka należy do sportów zespołowych,  które charakteryzują się sporą dynamicznością, dlatego też, gracze narażeni są na różnego rodzaju kontuzje. Do najczęściej spotykanych należą zwichnięcia oraz skręcienia . Niejednokrotnie pojęcia "skręcenie" oraz "zwichnięcie" są mylone.

Dla przypomnienia podkreślę, że o  skręceniu mówimy wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich takich jak  torebka stawowa oraz więzadła, które to, zapewniają odpowiednią stabilnośc oraz zwartość stawu. W przypadku zadziałania siły, dochodzi do naderwania, naciągnięcia bądż całkowitego zerwania aparatu torebkowo-więzadłowego. Standardowymi objawami skręcenia są:   pojawiający się ból, obrzęk oraz  krwiak. 
Postępowanie:
Pod żadnym pozorem, w okolicy urazu, nie powinno się stosować wszelkiego rodzaju maści rozgrzewających. Tego typu działania mogą nasilić dolegliwości, uszkodzić naskórek oraz wydłużyć proces leczenia.
Należy pamiętać, aby niezwłocznie zdjąć z urażonej kończyny buty, zegarek bądź biżuterię, gdyż może to powodować ucisk, a tym samym prowadzić do nasilenia obrzęku oraz do zaburzenia krążenia. Ważnym elementem leczenia doraźnego są również zimne okłady lub dostępne na rynku spraye mrożące. Po zastosowaniu miejscowej krioterapii dochodzi do obkurczenia się naczyń krwionośnych co łagodzi ból oraz prowadzi do zmniejszenia obrzęku. Ponad to, wysokie ułożenie kończyny, pomaga również w przyspieszeniu zmniejszenia obrzęku tkanek.

W przypadku zwichnięcia mamy do czynienia z poważniejszymi urazami uszkodzeń stawowych, takich jak niestabilność stawu, deformacja oraz złamanie. Tego typu urazy występują w sytuacjach, kiedy siła urazu powoduje przemieszczenie się powierzchni stawowych względem siebie i następuje między nimi brak kontaktu. Do typowych objawów można zaliczyć szybko pojawiający się ból, narastający obrzęk, osłabienie funkcji oraz zniekształcenie.
Postępowanie:
Niedozwolone są samodzielne próby nastawienia zwichnięcia czyli repozycji, gdyż może to spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz nerwów znajdujących sie w obszarze stawu. Jeżeli chodzi o staw skokowy, obecnie rządzi pogląd, iż pełną funkcję może przywrócić leczenie czynnościowe, ponieważ opatrunek gipsowy wpływa niekorzystnie na chrząstkę stawową oraz spowalnia  proces gojenia. Z racji tego, stosowanie ściąganych stabilizatorów, umożliwia stosowanie zalecanej fizjoterapii, przeciwdziała powstawaniu zanikom mięśniowym oraz zmniejsza ryzyko powstawania żylnej choroby zakrzepowej, a w szczególności u osób o podwyższonym ryzyku. Ponad to, prowadzenie tego typu formy leczenia pozwala na prowadzenie kontrolowanej ruchomości stawu w zakresie zgięcia i wyprostu, co przyspiesza czas obciążania kończyny.

Reklama

Teraz oglądane
Buty do basketu

Dołącz do nas!

Archiwum artykułów
June 2015
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Odwiedza nas 469 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2015 @ 4Basket.pl. All Rights Reserved. 4Basket.pl nie jest właścicielem zdjęć, filmów oraz Memes wykorzystanych w serwisie. Nazwa i logo The National Basketball Association ("NBA") jak również nazwy i loga drużyn są własnością NBA Properties, Inc. oraz oficjalnych drużyn NBA. Serwis 4Basket.pl wykorzystuje je tylko i wyłącznie w celach informacyjnych, niekomercyjnych zgodnie z prawem. Kopiowanie, rozpowszechnianie materiałów 4Basket.pl jest zabronione.